Bezpečné bydlení

manažerka Petra

Když jsem si zařizovala své vlastní bydlení, bylo mi 20 let, mé představy byly jasné – krásné a moderní vybavení, které bude praktické hlavně pro mě. Vůbec jsem neřešila, že jednou asi přijdou děti a měla bych myslet také na jejich bezpečnost. Myslím, že nejsem jediná a podobně uvažují skoro všichni mladí a bezdětní. Naštěstí v dnešní době existuje mnoho vychytávek do domácnosti, které nám pomohou bezpečí našich dětí zvýšit.

Aniž bychom si to uvědomovali, nástrahy na naše děti číhají v domácnosti téměř všude, ať už bydlíme v bytě nebo rodinném domě.

Doba, kdy svoje miminko najdete tam, kde ho položíte, uteče jako voda. Téměř ze dne na den zjistíte, že začíná objevovat svět kolem sebe, zajímá ho vše v dosahu, v okamžiku, kdy začne lézt, stavět se a zanedlouho chodit, je třeba zpozornět a zabezpečit všechny kouty v domácnosti tak, aby riziko sebemenšího úrazu bylo co nejmenší. Nebezpečí číhá všude, stačí se jen rozhlédnout, namátkou, co mě napadne na první dobrou – elektrické zásuvky, ostré rohy, šuplíky, schodiště, balkon či okna, a to bych mohla pokračovat... Pojďme se stručně podívat do všech zákoutí a vytipovat alespoň základní bezpečnostní zásady, které by neměly být v žádné domácnosti s malým dítětem podceňovány.

 • nenechávejte otevřená okna, pokud je dítě v místnosti samotné
 • všechna okna opatřete pojistkou proti nežádoucímu otevření
 • v blízkosti oken neumísťujte židle, stoly, postele, prostě nic, na co by mohlo dítě vylézt
 • vstupní dveře zajistěte mechanickou pojistkou proti otevření
 • ve dveřích nenechávejte klíče (mluvím z vlastní zkušenosti, dcera si s klíčem v koupelně tak dlouho hrála, až se jí podařilo zamknout, horší už to bylo s jejich otevřením)
 • dokud dítě nebude zvládat chůzi po schodech s jistotou, nenechávejte ho chodit samotné
 • zajistěte schodiště zábranou, aby dítě nemělo na schody přístup
 • schody by měly mít protiskluzovou úpravu (nejen kvůli dětem, i nám může noha podklouznout, pokud neseme dítě v náručí, nemáme moc možností se přidržovat)
 • balkonové dveře nenechávejte otevřeny
 • dítě na balkoně by nemělo zůstat samotné ani na okamžik
 • zajistěte, aby dítě nemohlo v žádném případě vylézt na zábradlí

Mně osobně přijde, že kuchyň je jedním z "nejnebezpečnějších" míst v domácnosti. Stačí okamžik a dítě se může opařit, opálit nebo pořezat. V kuchyni bychom měli být obzvlášť na pozoru, zejména co se kuchyňských spotřebičů či samotného náčiní týče:

Varná deska, sporák, trouba
 • při vaření upřednostňujte vzdálenější plotýnky, na které dítě nedosáhne
 • varnou desku lze opatřit ochrannou lištou, která zamezí tomu, aby dítě na desku sahalo
 • troubu zabezpečte pomocí dětské pojistky
 • trouba by měla být opatřena dvířky, jejichž vnější strana bude při pečení udržovat nižší teplotu
Stůl, kuchyňská linka
 • na stole, ani na okraji kuchyňské linky nenechávejte nic, co by dítě mohlo stáhnout nebo převrhnout (horké nápoje už vůbec ne)
 • nepoužívejte ubrus nebo ho zajistěte pomocí sponek
 • hrany stolu opatřete ochranou rohů
 • šuplíky opatřete pojistkou nebo do nich neumísťujte nebezpečné předměty
Drobné kuchyňské spotřebiče a náčiní
 • varnou konvici umístěte tak, aby ji dítě nemohlo převrhnout
 • kabely spotřebičů nesmí viset z kuchyňské linky
 • ostré předměty (nože, nůžky, vidličky) nenechávejte volně přístupné
 • postýlka – když se dítě začne pohybovat, je důležité, aby jeho spací prostor byl bezpečný: postýlka by se neměla nacházet v bezprostřední blízkosti okna, u postýlky by neměly být žádné předměty, které by mohly být nebezpečné (lampičky, zásuvky), příčky postýlky by neměly být vzdáleny více než 6,5 cm, důležitá je také výška roštu (čím starší dítě, tím níže), neméně důležité jsou mantinely do postýlky, které jednak chrání dítě před poraněním a současně zabraňují vypadávání hraček nebo dudlíku mimo postýlku, je také důležité odstranit z postýlky všechny předměty, které by mohlo uchopit a ohrozit se tím své zdraví (zahrnutí kontroly bezpečnosti do vaší každodenní rutiny před usínáním dítěte může pomoci minimalizovat rizika a zajistit bezpečnost vašeho dítěte)
 • pokud již dítě spí v posteli, opatřete ji zábranou, která zamezí pádům
 • hrany nábytku polepte ochrannými páskami nebo chrániči rohů
 • hračky – v pokoji by měly být pouze hračky úměrné věku

Pokud se rozhodnete pro skleněný sprchový kout nebo sprchový box, je důležité, aby byly vyrobeny z bezpečnostního skla. Důležitým bezpečnostním prvkem je také termostatická baterie, která zamezí opaření proudem horké vody, což se může stát například u běžných pákových baterií. Dále se řiďte následujícími radami:

 • dítě nenechávejte nikdy ve vaně ani sprchovém koutě samotné
 • nejdříve napouštějte studenou, potom teplou vodu
 • pořiďte protiskluzové podložky jak do vany, tak na podlahu
 • nenechávejte v zásuvce fény, kulmy, žehličky atd.
 • čisticí a prací prostředky skladujte mimo dosah dětí
 • kupujte čistící prostředky opatřené bezpečnostním uzávěrem
 • léky, desinfekci, teploměr atd. uložte do lékárničky a na bezpečné místo, kam děti nedosáhnou

A na co dalšího dát pozor?

Kromě výše popsaných rizik spojených s konkrétní místnosti je důležité zabezpečit nízko umístěné elektrické zásuvky ochrannými krytkami. Odstranit z dosahu dítěte sirky a zapalovače, pokud milujete zapálené svíčky, vždy dbát na to, aby na ně dítě nedosáhlo. Jestliže topíte v krbu, opět k němu musí být zamezen přístup. Nebezpečné mohou být také jedovaté rostliny (děti rády vše ochutnávají a olizují), stejně tak by děti neměly zůstat samotné se sebehodnějším domácím mazlíčkem. A já nedám dospustit na klasickou dřevěnou ohrádku, ta je ideální, když si třeba potřebujete odskočit 😊. A v neposlední řadě - POZOR na všechny drobné předměty, které si mohou děti strkat do pusinky, stačí vteřinka, předmět vdechnou a začnou se dusit, bohužel se to stává velmi často, v tomto případě doporučuji zachovat chladnou hlavu a použít některý z vypuzovacích manévrů.

Ač se to nezdá, v každé domácnosti číhá na naše děti mnoho nástrah. Můžeme se snažit, jak chceme, ale občas drobnému poranění nezabráníme. Určitě ale lze mnohému předejít, v dnešní době je dostupných spousta ochranných pomůcek a vychytávek, kterými můžeme naši domácnost vybavit a snížit tak riziko případného poranění. A jak to máte doma vy – používáte nejrůznější bezpečnostní prvky pro děti, pojistky na spotřebiče, šuplíky nebo okna? Budu ráda, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti, názory a tipy.

Děkuji a přeji, ať se vám poranění vyhýbají obloukem!

podpis Petra

Zdroje:

pilulka.cz: Bezpečnostní potřeby

Narazili jste na chybu? dejte nám vědět

Jaká je Vaše zkušenost?

Buďte první, kdo přidá komentář.