Tipy na vánoční dárky podle věku

farmaceutická asistentka na MD Míša

Taky se vždycky děsíte blížících se Vánoc, protože si říkáte, co já těm dětem mám zase vymýšlet za dárky?? Nebo hledáte dárek pro dítko vaší kamarádky a nevíte si rady? Každé dítě je jiné a co ocení jeden, nemusí druhého vůbec zajímat, takže vám nebudu tvrdit, že tady najdete ty nejlepší tipy na vánoční dárky, ale pouze vám zde nabízím inspiraci podle dárků, které dostaly naše děti (nyní 2, 4, a 6 let) na Vánoce a které jsou dětmi využívány dodnes.

Vybrat správný a vhodný dárek, který potěší, je někdy nadlidský úkol.

Vánoční dárky pro děti, o nichž píšu níže, jsem rozdělila podle věku, kdy je děti dostaly. A společné dárky jsem zařadila do nižší věkově kategorie, protože si s nimi hrál vždycky i ten mladší sourozenec. Nejstarší dceři bude nedlouho po následujících Vánocích 7 let, takže pro další věkové kategorie uvítám tipy od vás v komentářích pod článkem.

První Vánoce zažila nejstarší dcera v 10 měsících, syn ve svých 9 měsících a nejmladší dcera měla na své první Vánoce jen 2 měsíce. Dárky jsme vybírali podobné, ale samozřejmě 2měsíční dítě z nich v tu chvíli rozum moc nemělo, ale nyní, ve 2 letech, si třeba knížečky stále ještě prohlíží.

Děti do jednoho roku by podle vzdělávací společnosti SCIO měly kolem sebe mít hračky podporující jejich zájem o svět, rozvíjející fantazii a jemnou motoriku. To si myslím, že většina následujících dárků splňuje:

 • knížky s otvíracími okénky, s prvním slůvky, třpytivými obrázky (máme dosud, i když některá okénka opakovaně přilepovaná, ale to značí jejich oblíbenost)
 • kostky, které se vkládají do sebe nebo na sebe do komína (teď už je děti využívají spíše ve vaně na vodu, ale opět to byl vhodný dárek, protože neleží nikde v koutě)
 • míč se zvuky zvířátek (toho se syn hned od začátku bál, tak jsme pak z míče vytáhli strojek a slouží pouze jako měkký balónek s obrázky)
 • Vulli žirafa Sophie - tato hračka stimuluje všechny dětské smysly, tmavé kontrastní skvrny přitahují zrak dítěte, sluch je trénován pískajícím systémem, chuť je zkoušena skrze pružný materiál, hmat formou uchycení žirafích končetin a čich lze odzkoušet
 • dřevěná loď se zvířátky, která lze vkládat i dovnitř lodi příslušnými otvory (s tou si děti hrají dodnes, používají ji i při hraní s panenkami, lego figurkami nebo malými plyšáky – fantazii se meze nekladou)
 • pěnové kostky (dá se z nich postavit i komín, ale jinak si s nimi dcerka procvičovala hlavně mačkání a házení; dnes je mají taky spíše ve vaně)
 • zpívající plyšový Brumda z Příběhů o včelích medvídcích (hraje pěkné písničky z pohádky, vyměnili jsme i baterky, jen bylo potřeba plyšáka rozpárat a zase zašít, ale co by člověk pro děti neudělal 😊, teď už si s ním moc nehrají, ale když ho nedávno našla 2letá dcerka v šuplíku, tak s ním hned tancovala a zpívala)

V necelých 2 letech dostaly děti například následující dárky:

 • lego Duplo (u nás je všechno lego velice oblíbené a děti si nejen s duplem hrají dodnes)
 • dětské klávesy (děti je využívaly velice často několik let, protože na nich šly pouštět i různé melodie nebo nahrávat vlastní písničky, dokud se ovšem nešikovným zacházením (tj. občasným puštěním na zem) nerozbily)
 • magnetická tabulka na kreslení (původní už je rozbitá, ale teď má každé dítko svou vlastní malou tabulku, která je praktická hlavně do auta na cesty)
 • dětský notebook s českými a anglickými výrazy (praktický dárek, aby děti pochytily první anglická slůvka, ale u nás to teda moc nefungovalo… ale alespoň se víceméně naučily českou abecedu)
 • tatrovka (jeden z nejoblíbenějších dárků, nosnost 100 kg, takže něco vydrží, od Vánoc do jara si s ní děti hrály doma, potom už jen venku a využívají ji dodnes na všechno možné – více v mém článku „Domácí práce na zahradě“ )  
 • dřevěná vláčkodráha (měli jsme doma do té doby jen pár vláčků, tak jsme zkusili pořídit dřevěnou dráhu, kterou lze sestavit libovolně dle fantazie (děti ji dostaly dohromady, tzn. synovi tehdy byly necelé 2 roky a dceři necelé 4 roky, hrají si s ní dodnes a chtějí dokupovat další a další komponenty, aby mohly stavět větší a delší dráhy a my tak měli doma větší překážkové dráhy 😊) - za mě jeden z nejlepších dárků
 • dětská kuchyňka (primárně byla určena tehdy skoro 4leté dceři, ale oblíbil si ji hned i téměř 2letý syn, a nyní ji využívá nejvíce 2letá dcerka, výhodou je pak jednoduché vymýšlení dalších dárků (nejen na Vánoce) – můžete dokupovat postupně různé příslušenství (nádobí, potraviny, spotřebiče atd.)
 • papírové kostky „V lese“ (skvělé kostky pro malé i větší děti, poučné – na každé kostce je jiné zvířátko a v obrázcích informace o něm, stavitelné do komína, různých tvarů nebo do sebe, dostala je nejmladší dcera, ale v podstatě jí je zabavily starší sourozenci 😊)
 • kočárek na panenky (nejdříve ho dcera využívala vevnitř, později jsme ho přestěhovali ven a jezdí s ním po zahradě dodnes, praktický i na převoz třeba jablíček, když se vám nechtějí tahat v tašce 😊)
 • nafukovací brouzdaliště (využilo se samozřejmě až v létě na zahradě, ale určitě bylo užitečným dárkem jak pro syna (t.č. 2 roky), tak pro dceru (t.č. 4 roky)) - někdo si možná řekne, proč dáváme dárek na léto v zimě – odpověď je, že je to podle nás velký dárek, který bychom dětem normálně nekoupili, tak je lepší dát ho na Vánoce místo jiných zbytečností
 • dětský ponk (kdo by si myslel, že je jen pro kluky, tak by se u nás mýlil – hrají si s ním stejně tak i obě dcery, nevýhodou je velká hlučnost při zatloukání hřebíků)
 • nalepovací tabule na zeď + křídy (máme ji na zdi nalepenou dodnes; ne že by na ni děti kreslily každý den, ale občas tam nakreslí obrázek třeba z výletu, naštěstí ji máme nalepenou na místě, kde nevadí, že občas počmárají křídou i zeď 😊)
 • Albi kniha Moje první písmena s mluvící tužkou (tato byla jejich první kniha s mluvící tužkou, u které strávily spoustu času, postupně dostávaly pak další knihy s tématy vhodnými podle věku; nakonec jsme pořídili i druhou mluvící tužku)
 • sada hudebních nástrojů (rumba koule, triangl, bubínek, rolničky – když si u nás každý vezme jeden nástroj do ruky, to je pak rachot na celý dům)
 • dráha Hot Wheels (doma jsme měli už několik autek této značky, tak jsme se rozhodli pro dráhu a myslím, že jsme neprohloupili, starší dcera (nyní 6 let) ji dokáže sama složit, syn (4 roky) si s ní hraje nejčastěji – je to holt kluk😊 a nejmladší dcera kolem „lítá“ a sbírá autíčka 😊, když se dráha nepoužívá, dá se relativně dobře složit do úložné krabice)
 • dřevěná hasičská vláčkodráha + hasičská stanice (jelikož je dráha u dětí oblíbená, rozhodl se Ježíšek dráhu rozšířit, tentokrát s hasičským motivem, který je oblíbený u syna) - opět jeden z nejlepších dárku za mě i za děti
 • elektronická Albi tužka 2.0 - jedná se o elektronickou tužku, pomocí které mohou knihy vydávat zvuky, zajímavý nástroj, jak dětem přiblížit knihy, když ještě nemohou číst
 • lego (přibližně od 3 let měla dcera kromě dupla i lego Friends, se kterým se dokáže pěkně zabavit, tak nějaké malinké lego dostala i na Vánoce, syn dostává spíše z kolekce Lego City, kde jsou třeba jeho oblíbení hasiči, policisti, bagry apod.) - vybíráme podle věku a zájmů dítěte
 • Albi kniha (Albi knih je spousta druhů a vybíráme vždy podle toho, co zrovna děti zajímá a od kolika roků je kniha vhodná)
 • svítící globus (není to tak úplně hračka, ale dětem se velmi líbil, hned jsme si ukazovali, kde co leží, zatím ho ale využívají spíše jako lampičku)
 • popelářské auto (nevím, proč jsou všechny děti, co znám, tak fascinovány popelářskými auty 😊 – syn je na tom stejně a už dlouho si přál takové autko, tak ho konečně dostal a hraje si s ním dodnes (nejen on, ale i obě ségry mu ho berou))
 • Většinu dárků jsem už jmenovala výše, jelikož děti dostávají hodně společných hraček (dětský ponk, brouzdaliště, Albi kniha aj. – viz výše). Z dalších dárků:

  • oblečení (v necelých 5 letech už nejstarší dcera dostávala více oblečení jako šaty, punčošky nebo trička s oblíbeným motivem, které uměla ocenit, protože je to malá parádnice)
  • lego (výhodou je, že můžete dítěti vybrat motiv lega podle toho, co má rádo – u nejstarší dcery je třeba nejoblíbenější vše kolem Ledového království)
  • kabelka s motivem oblíbených pohádek (Tlapková patrola, Ledové království)
  • jeřáb (syn si ho už dlouho přál, tak by mu měl podle mého článku „Kolik dárků dát dětem pod stromeček?“ udělat radost)

  Opět je většina dárků už popsána výše (hasičská vláčkodráha, dráha Hot Wheels aj.). Syn ještě 5 roků neměl, tak mám tip už jen pro holčičky:

  • panenka, která umí jíst, pít, plakat, vylučovat na nočníku (už ji bohužel nemáme, protože nefungovalo „vylučování“ a vrátili peníze s tím, že už se nevyrábí a máme si vybrat jinou, přitom v reklamě vidíme zase v podstatě ty stejné panenky) - jinak si s ní ale hrála velmi ráda, vozila ji v kočárku, který dostala už dříve na Vánoce, a často si panenku brala na hraní i mladší dcera (v té době měla 1 a ¼ roku)

  Tady zatím nemůžu posoudit, jak se budou dárky líbit, jelikož je dcera teprve dostane, ale někdo se třeba nechá inspirovat:

  • panenka Bella (něco jako Barbie, ale je to princezna z Krásky a Zvíře) - dcera ji viděla v obchodě už na jaře a od té doby o ní pořád mluví, tak doufám, že jí udělá radost (je to tedy dárek, který si už dlouho přeje – více v mém článku „Kolik dárků dát dětem pod stromeček?“)
  • gymnastické stuhy (dceři se při sledování olympiády velice líbila moderní gymnastika, ale v kroužku gymnastiky už nebyla volná kapacita, tak může alespoň běhat se stuhami po zahradě a třeba to do kroužku vyjde za rok)
  • xylofon (dostanou ho společně všechny naše děti (2, 4 a 6 let), uvidíme, komu se bude líbit nejvíce – možná synovi, který se už dlouho ptá, proč ho nemáme 😊)
  • dráha Hot Wheels (opět společný dárek, navíc v minulosti už jednu dráhu děti dostaly, ale tím, že se dají dráhy napojovat na sebe, tak věříme, že se bude líbit…)
  • Albi kniha Lidské tělo (dcera (6 let) se synem (4 roky) se čím dál více začínají ptát, na otázky ohledně lidského těla, tak proto letos dostanou tuto knihu)

  A jaký je můj tip na závěr?

  Kromě výběru správného dárku nezapomínejte, že neméně důležitě je také dárek originálně zabalit.  A pokud vás žádný z výše jmenovaných tipů na dárků nezaujal, tak můžu ještě doporučit pořídit dětem něco s jejich oblíbeným motivem, např. u syna to je cokoliv s dinosaury (knihy – encyklopedie, trička, pouzdro, plyšák aj.) nebo s hasiči, nejstarší dcera má zase ráda Elsu z Ledového království (s tímto motivem má už polštářek, povlečení, šaty, trička, legíny, ponožky, knihy a jiné věci). Nejmladší dcera zase miluje zvířátka, ať už jsou to plyšáci nebo obrázky zvířat na oblečení, v knize či kdekoliv jinde. A všichni mají rádi třeba Tlapkovou patrolu, tak už každý dostal i kovové autíčko s jejich oblíbeným pejskem.

  Kromě hraček, oblečení nebo knih najdou naše děti pod vánočním stromečkem většinou i nějakou hru adekvátní k jejich věku. Mezi oblíbené hry dcery (6 let) a syna (4 roky) patří:

  • Jenga věž
  • Kvarteto (dá se také sehnat třeba s motivem oblíbené pohádky apod.)
  • Člověče, nezlob se
  • Z pohádky do pohádky
  • různá pexesa
  • puzzle (náročnost odpovídající věku dítěte)

  A jak jste na tom u vás s dárky? Které byste doporučili nám ostatním a které dárky se naopak vůbec neujaly? Pište do komentářů pod článkem a podělte se s námi o tipy i pro starší děti, než jsou ty moje 😊. 

  Díky.

  podpis Míša

  Zdroje:

  recenzer.cz: Interaktivní hračky

  arecenze.cz: Hračky pro roční děti

  Narazili jste na chybu? dejte nám vědět

  Jaká je Vaše zkušenost?

  Zobrazit diskuzi