Jak se zbavit bradavic
Co se Vám vybaví, když se řekne bradavice? Myslím, že každý z nás ví, jak bradavice vypadá a umí si tento nehezký kožní výrůstek dobře představit. Asi i malé dítě by na tuto otázku dokázalo odpovědět, řeklo by, že bradavice mají staří lidé nebo čarodějnice na nose 😊. Faktem však je, že bradavice nejvíce postihují právě děti, a to ve věku 4 až 12 let, protože jejich imunitní systém ještě není zcela vyvinutý. Já osobně jsem se s bradavicí setkala právě až u svých dětí a jejich odstranění nám dalo celkem zabrat, je to běh na dlouhou trať, ale pokud budete důslední a trpěliví, dá se tento nepříjemný a nevzhledný problém celkem snadno řešit i v domácím prostředí.
Bradavice jsou definovány jako nezhoubné nádorky způsobené lidským kožním papilomavirem HPV. Nejčastěji se objevují na nohou, rukou nebo v obličeji.Bradavice jsou malé a drsné kožní výrůstky bílé nebo růžové až nahnědlé barvy, jsou hrubé a uprostřed mohou mít černé tečky. Mohou se vyskytovat samostatně nebo ve skupinkách. Způsobuje je lidský papilomavirus (HPV), jenž prostřednictví drobných poranění infikuje horní vrstvu kůže. Existuje více druhů HPV virů, které způsobují různé druhy bradavic. Nejčastěji se objevují na chodidlech, rukou, prstech a obličeji, mohou se ale vyskytnout i na jiných částech těla. Více o jednotlivých typech bradavic se dozvíte v mém dalším článku zde: „Vše o bradavicích“
Bradavice se mohou šířit dvojím způsobem:
- Přímým kontaktem - z člověka na člověka (například podáním ruky nebo jiným kontaktem s infikovanou kůži) nebo z jedné části těla na druhou (pokud se bradavicí dotknete narušené kůže jinde na těle).
-
Nepřímým kontaktem - kontaktem s předmětem, který byl ve styku s infikovanou
osobou (nejčastěji podlaha ve společných prostorách, jako jsou bazény, sauny, šatny či sprchy nebo používáním
společného ručníku).
Pokud bradavici objevíte, začněte s léčbou hned, čím je bradavice menší, tím lépe se odstraňuje. Musím přiznat, že když jsem bradavici na chodidle dcery objevila poprvé, byla už větší a nevěnovala jsem jí ani tolik pozornosti. Vzhledem k tomu, že jsem sama žádnou zkušenost s bradavicemi neměla, z počátku jsem si myslela, že se jedná pouze o otlak, z něhož se nakonec vyklubaly bradavice rovnou dvě .
První výskyt bradavic jsem rovnou řešila na dermatologii, kde dceři bradavici „vypálili“ (metoda zmrazení
tekutým dusíkem). Tato metoda není u dětí ani dospělých moc oblíbená, protože je bolestivá, což nemohu
z vlastní zkušenosti posoudit, ale dcera je celkem „tvrďák“ a zvládla to relativně v pohodě.
„Čím dříve se s léčbou začne, tím je odstranění bradavice snazší“.
Při dalším výskytu bradavice jsem byla již obezřetnější a poučenější, jakmile jsem objevila sotva viditelnou
minibradavici, okamžitě jsem jednala a snažila se ji odstranit. Hledala jsem na internetu rady na téma
„Jak odstranit bradavice“ a celkem si tuto problematiku nastudovala. Snažila jsem se praktikovat i babské
rady, jako je aplikace česneku naloženého v octu nebo potírání bradavice šťávou z vlaštovičníku,
musím uznat, že vlaštovičník občas opravdu zafungoval. Pokud jsem ale neviděla výsledek do týdne, řešila
jsem problém pomocí volně prodejných prostředků k odstranění bradavic, které jsou běžně dostupné
v lékárnách. Mezi nejznámější a nejnabízenější patří roztoky Duofilm, Kolodium forte nebo EndWarts,
pera Urgo či Wartner, popřípadě náplasti na bradavice (s těmi ale zkušenosti nemám).
Jak odstranit bradavice pomocí volně dostupných přípravků?
Bradavice můžete zkusit odstranit buď přírodní cestou (jako nejúčinnější bývá označována šťáva z vlaštovičníku (bývá součástí některých přípravků), dále se zmiňuje aplikace citrónové šťávy, česneku, cibule či jablečného octu) nebo celkem pohodlně doma pomocí volně dostupných přípravků určených k odstranění bradavic, kterých je na trhu celá řada a většina z nich funguje na dvou základních principech:
-
Keratolýza – tato metoda je založena na bázi kyselin, jedná se o „leptání“ nejčastěji kyselinou salicylovou, která šetrným způsobem naruší ztvrdlou kůži, tu je pak potřeba pravidelně odstraňovat. Působením kyseliny tato tkáň odumře a odstranění je pak bezbolestné. Při správném postupu se na konci léčby bradavice postupně odloupne. Kromě kyseliny salicylové se v některých přípravcích na odstranění bradavic používá kyselina mravenčí nebo méně často kyselina trichloroctová a dusičná (v mnohem vyšších a nebezpečnějších koncentracích). Vzhledem k tomu, že kyseliny jsou žíraviny, je třeba s těmito přípravky zacházet opatrně a řídit se instrukcemi v návodu na použití. Konkrétně u kyseliny mravenčí se stále častěji lze setkat s názorem, že tato metoda je pro možnost vzniku iritační dermatitidy, rizika poleptání a nekrózy s následnou jizvou zastaralá (přesto stále využívaná).
-
Kryoterapie – metoda založená na obdobném principu, který se používá v ordinacích lékařů (zmrazení bradavice tekutým dusíkem, kdy mráz proniká do nejhlubší vrstvy bradavice, pod bradavicí vznikne puchýř, bradavice pak po několika dnech odpadne.). Přípravky pro domácí kryoterapii jsou běžně k dostání v lékárnách a provádí se pomocí různých aplikátorů v podobě per, jsou naplněny směsí etheru nebo oxidu dusného (rajský plyn). Domácí kryoterapie není však tolik účinná, jako aplikace tekutého dusíku přímo v ordinacích dermatologů, kde je teplota dusíku mnohem nižší (-196 °C), u přípravků pro domácí kryoterapii se teplota pohybuje jen okolo -60 až -80 °C. Na nedostatečně prokázanou účinnost těchto přípravků poukazuje tvrzení, které je zmíněno v hodnocení těchto přípravků v D-testu - více ZDE. Další nevýhodou je fakt, že místo po ošetření může být citlivé až bolestivé.
Proč si dát pozor na kyselinu mravenčí?Při hledání informací ohledně léčby bradavic jsem narazila na článek, který mě opravdu vyděsil. Pediatři v něm popisují nebezpečí poleptáním kyselinou mravenčí, a to na skutečných případech, kdy došlo k poleptání kojenců právě kyselinou mravenčí, kdy rodiče nešťastnou náhodou zaměnili lékovku s kapkami Vitamínu D s lékovkou roztoku na bradavice, proto na tuto možnost upozorňuji (odkaz na zmiňovaný článek zde).
K odstranění bradavic u dcery jsem vyzkoušela několik těchto volně dostupných přípravků. Níže naleznete podrobnější srovnání přípravků na bradavice. Vždy je nutné přípravky správně aplikovat, být trpělivá a důsledná. Odstranění bradavic je sice zdlouhavý proces, ale dle mého názoru nic nemožného…, je třeba zkoušet, vydržet a neztrácet naději. Vyzkoušela jsem více přípravků, ať levnějších nebo dražších, ale nakonec jsem objevila 2 favority, které mohu s klidným svědomím doporučit.
Slovníček pojmů
všechny pojmy
Hodnocení přípravků na bradavice
Kolodium forte
Účinná látka
kyselina salicylová (16 %), kyselina mléčná (16 %)
Jak často se aplikuje
2 x denně
Určeno pro
děti 3+, dospělí, těhotné a kojící ženy po poradě s lékařem
Kde koupit
- obsahuje kyselinu salicylovou a mléčnou
- obsahuje vlaštovičník
- snadná aplikace
- rychlý účinek
- příznivá cena
- bezbolestné
- nesrozumitelný návod
- nepříjemná vůně
- nejkratší doba expirace
Duofilm Kožní roztok
Účinná látka
kyselina salicylová (16,7 %), kyselina mléčná (16,7 %)
Jak často se aplikuje
1 x denně
Určeno pro
děti 2+, dospělí
Kde koupit
- obsahuje kyselinu salicylovou a mléčnou
- snadná aplikace
- rychlý účinek
- příznivá cena
- použitelný již od 2 let
- nepříjemná vůně
- pálí
Urgo Bradavice kryoterapie
Účinná látka
dimethylether
Jak často se aplikuje
jednorázová aplikace/popř. dle rozsahu
Určeno pro
děti 4+, dospělí
Kde koupit
- snadná aplikace
- bezbolestné
- nejedná se o klasické leptání kyselinou
- neúčinkoval dle očekávání
- velká spotřeba
EndWarts ORIGINAL
Účinná látka
kyselina mravenčí (85 %)
Jak často se aplikuje
1 x týdně
Určeno pro
pro děti od 4 let, dospělí, těhotné i kojící ženy (po konzultaci s lékařem pro těhotné a kojící ženy a děti do 4 let, ale rapidně snížit dávkování)
Kde koupit
- bezbolestné
- aplikace pouze 1 x týdně
- snadná aplikace
- obsahuje žíravinu - 85% kyselinu mravenčí v lahvičce bez kapátka (hrozí poleptání)
- vysoká cena
- odstranění trvá delší dobu
Wartner Pero na odstranění bradavic
Účinná látka
kyselina trichloroctová (40 %)
Jak často se aplikuje
1 x týdně
Určeno pro
děti 4+, dospělí
Kde koupit
- bezbolestné
- snadná aplikace
- obsahuje agresivnější kyselinu trichloroctovou
- neúčinkoval dle očekávání
- vysoká cena/velká spotřeba
EndWarts FREEZE
Účinná látka
oxid dusný
Jak často se aplikuje
jednorázová aplikace/popř. dle rozsahu
Určeno pro
děti 4+, dospělí
Kde koupit
- nejedná se o klasické leptání kyselinou
- bezbolestné
- nesnadná aplikace
- vysoká cena/velká spotřeba
- neúčinkoval dle očekávání
Jaké jsou mé zkušenosti s přípravky na bradavice?
Jak vyplývá z informací ve srovnání, nejvíce nám pomohly 2 přípravky, a to ve formě roztoku, které jsou si podobné jak složením (oba obsahují kyselinu salicylovou), tak způsobem aplikace a jsou srovnatelné i cenově. Oba patří k těm levnějším. Kolodium forte je klasifikován jako zdravotnický prostředek, oproti tomu Duofilm se řadí mezi registrovaná léčiva, je však dostupný i bez lékařského předpisu. Už je to delší dobu, co se dceři žádná další bradavice neobjevila a já doufám, že to tak zůstane i nadále. Kromě jednoho případu, kdy jsem s dcerou bradavice řešila u lékaře, jsem si s nimi dokázala poradit sama.
A co vy? Jaké máte zkušenosti s podobnými přípravky? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích níže.
Přeji, aby se vám bradavice vyhýbaly!