Jak jsme vybírali inhalátor pro děti

mikrobiologická laborantka na MD Hanka

Trápí vaše děti často rýma nebo jiné infekce horních cest dýchacích? Máte doma alergika nebo astmatika?  V těchto případech vám ze své vlastní zkušenosti určitě doporučuji zvážit pořízení inhalátoru. Na trhu je nabízeno velké množství nejrůznějších typů inhalátorů, mezi nimiž je možno vybírat. V tomto článku jsem pro vás shrnula všechny otázky a parametry, nad kterými je potřeba před koupí popřemýšlet. A jak jsem sama zjistila, není jich málo.

Inhalování je pro děti prospěšné, využívá se při astmatu, alergiích, ale i při běžné rýmě, nachlazení nebo kašli.

Jaké jsou hlavní důvody pro pořízení inhalátoru? 

 • prevence infekce HCD
 • zvlhčení dýchacích cest
 • jednoduchý transport preventivních či léčivých přípravků v podobě aerosolu až do plic urychluje léčbu
 • zvyšuje odolnost dýchacích cest

Co je třeba zvážit před výběrem inhalátoru? 

 1. Budete inhalátor používat pouze doma nebo jej s sebou chcete vozit i na cesty? V tomto případě je třeba vybírat mezi stolními (kufříkové) inhalátory a kapesním (cestovní) inhalátory.
 2. Budete ho používat preventivně nebo spíše k léčbě, ať už chronických či vážnějších potíží? U preventivního použití, nebo k léčbě běžné rýmy či kašle (tedy onemocnění HCD), můžete zvolit prakticky jakýkoliv inhalátor. U chronických či vážnějších onemocnění (často DCD) je potřeba vybírat inhalátor daleko pečlivěji (volit vyšší nebulizační výkon, co nejmenší velikost částic atd).
 3. Budete chtít inhalátor používat pravidelně nebo např. jen sezónně? Při občasném použití opět postačí jakýkoliv inhalátor, při pravidelném používání platí to samé jako při léčbě chronických potíží.
 4. Bude inhalátor sloužit hlavně pro děti? Pokud ano, zvolte:
 • co nejvyšší nebulizační výkon (kvůli délce inhalace)
 • pokud možno dostatečně dlouhou hadičku umožňující pohyb dítěte
 • jednoduchý a stabilní přístroj z důvodu co nejvyšší bezpečnosti
 • motivující design

Které parametry jsou při výběru nejdůležitější? 

 1. Nebulizační (rozprašovací) výkon – rychlost, jakou inhalátor přeměňuje použitý přípravek k inhalaci na vdechovaný aerosol (mlhu). Čím vyšší výkon, tím kratší doba inhalace, přičemž optimální výkon se uvádí mezi 0,2 – 1 ml/min.
 2. Velikost produkovaných částic – zde záleží, k jakému účelu inhalátor pořizujete. Čím menší částice inhalátor produkuje, tím hlouběji se v dýchacím ústrojí dostanou. Rozdíl tedy je, zda chceme inhalátor hlavně k prevenci a případné léčbě horních cest dýchacích – velikost částic kolem 10 µm, nebo pořizujeme např. pro astmatika či pacienta s onemocněním dolních cest dýchacích – velikost částic 5 µm a méně. U některých inhalátorů jde velikost částic různě nastavit.
 3. Objem – jde o objem zásobníku na inhalační prostředek. Pohybuje se mezi 7 – 12ml. Zde bych neviděla nijak zásadní rozdíl, max. v tom, že pokud byste měli určeno inhalovat např. konkrétní množství přípravku a bylo by větší, než je objem nádobky, musela by se nádobka v průběhu inhalace doplnit.
 4. Hlučnost – pokud máte v plánu používat inhalátor častěji, asi uvítáte jeho nižší hlučnost. Ta se nejčastěji pohybuje mezi 45 – 65 dB. Na funkci inhalátoru nemá žádný vliv, já se ale snažila vybrat ve třídě těch, co splňovali důležitější mnou žádaná kritéria, ten nejtišší (přece jen, když inhalátor běží denně, nebo syn u inhalace např. sleduje pohádku, je to výhoda).

Typy inhalátorů

 • Ultrazvukové inhalátory - velmi tichý provoz, spíše menší, vhodné pro léčbu DCD (malé částice), nevhodné pro hustší nebo olejové prostředky k inhalaci , spíše vhodné k sezónnímu použití.
 • Kompresorové inhalátory - o něco větší a hlučnější než ultrazvukové inhalátory, produkují spíše větší částice (někdy nastavitelné) – vhodnější k prevenci a léčbě HCD, umí zpracovat jakékoliv prostředky k inhalaci, vhodné k dlouhodobému a častému použití (odolné, stabilní).
 • Parní inhalátory - levné (nejstarší a nejjednodušší typ), již se moc nepoužívají (použití vysoké teploty pro vznik páry – nevhodné pro lidi s teplotou, ničení účinných látek).

Slovníček pojmů

všechny pojmy

Srovnání produktů

Řadit dle:
Cena: 1 309,- Kč 1309 Kč / kus

Omron Nami CatC303K

Omron
kompresorový

Nebulizační výkon 

0,35 ml/min

Velikost produkovaných částic 

nenašla jsem přesný údaj, ale uvádí, že se léčivo dostane až do plic, tudíž musí být částice menší než 5 µm

Hlučnost 

58 dB

Max. objem

12 ml

Líbí se nám
 • s pěkným dětským designem
 • v balení je jedna maska pro dospělé a jedna maska pro děti
Nelíbí se nám
Naše celkové
hodnocení:
95%
Názory uživatelů

hodně hlučný

Pavlína E.
Průměrné hodnocení uživatelů je 3
Cena: 2 048,- Kč 2048 Kč / kus

Beurer IH26 Kids

Beurer
kompresorový

Nebulizační výkon 

0,3 ml/min 

Velikost produkovaných částic 

3 µm

Hlučnost 

neuvedeno

Max. objem

8 ml

Líbí se nám
 • s dětským designem
 • 2 velikosti dětských masek v balení (pro batolata a větší děti)
Nelíbí se nám
 • neobsahuje masku pro dospělé
Naše celkové
hodnocení:
90%
Názory uživatelů

vladka
Průměrné hodnocení uživatelů je 4
Cena: 1 759,- Kč 1759 Kč / kus

Philips Respironics InnoSpire Sami

Philips
kompresorový

Nebulizační výkon 

neuvedeno

Velikost produkovaných částic 

3 µm

Hlučnost 

neuvedeno

Max. objem

neuvedeno

Líbí se nám
 • 2 velikosti dětských masek v balení (pro batolata a větší děti)
 • s dětským designem
Nelíbí se nám
 • neobsahuje masku pro dospělé
Naše celkové
hodnocení:
70%
Cena: 1 884,- Kč 1884 Kč / kus

Omron C28P Comp Air

Omron
kompresorový

Nebulizační výkon 

0,5 ml/min 

Velikost produkovaných částic 

3 µm

Hlučnost 

neuvedeno

Max. objem

7 ml

Líbí se nám
 • v balení je jedna maska pro dospělé a jedna maska pro děti
Nelíbí se nám
 • nemá dětský design
Naše celkové
hodnocení:
60%
Názory uživatelů

jsem spokojena, dlouho jsem koupi zvazovala a odkladala, měla jsem koupit drive, zvladame i s dovuletym synem v pohode

Irča
Průměrné hodnocení uživatelů je 4,5

Jaké jsou naše zkušenosti s inhlátorem?

Oba naši synové byli naštěstí v prvních letech života téměř zdraví. Starší měl do tří let snad jen 2x rýmu a 1x laryngitidu, mladší zatím jen párkrát převzal slabší rýmu od bráchy. Těžko říct, zda na tom má podíl dlouhodobé kojení, nebo třeba můj přístup (taková drobná pracovní deformace mikrobiologické laborantky), kdy jsem kluky do jednoho roku striktně nebrala do žádných prostor s houfy lidí (nákupní centra, herničky atd.) a ani později jsme je nenavštěvovali nijak extra často. To se ale změnilo s nástupem staršího syna do školky, do té doby neměl tolik možností seznámit svůj imunitní systém s patogeny, které běžně kolují populací (což je pro správný vývoj imunitního systému také potřeba). A tak se rýma a kašel stali našimi věrnými spolubydlícími. Brala jsem to tak, že si tím projít prostě musí. Ale poté, co mu rýma několikrát sedla do dutin a taky poté, co nás několikrát zachránil od nepříjemností půjčený inhalátor naší pediatričky při počínajícím „štěkavém“ kašli, rozhodli jsme se pořídit si inhalátor vlastní. A ty, mezi kterými jsme se rozodovali při výběru, jsou uvedeny výše.

podpis Hanka

Narazili jste na chybu? dejte nám vědět

Jaká je Vaše zkušenost?

Zobrazit diskuzi