Plané neštovice

farmaceutická asistentka na MD Míša

Za sebe mohu říct, že ve svém okolí neznám asi nikoho, kdo by neprodělal plané neštovice – ať už v dětství, nebo v dospělosti. A teď už to můžu tvrdit i o svých dětech. Nejstarší dcera si je „donesla“ během jejího posledního měsíce v mateřské škole. Naštěstí ale měla celkem rychlý průběh bez komplikací, takže si poslední červnový týden ještě naposled užila kamarády a aktivity ve školce. A jak to tak bývá, do dvou týdnů se nakazily také obě naše mladší děti, takže já jsem si s nimi „užívala“ izolaci, ale na druhou stranu jsem ráda, že už to mají všechny naše děti odbyté.

Plané neštovice se řadí mezi vysoce nakažlivá virová onemocnění, nejčastěji se vyskytují u dětí a základním projevem jsou svědivé puchýřky.

Plané vs. pravé neštovice

 • Plané neštovice jsou celosvětově rozšířeným, vysoce nakažlivým onemocněním. Původcem planých neštovic je virus Varicella zoster. K nákaze dochází většinou v dětském věku – udává se, že nejčastěji děti onemocní mezi 3. a 10. rokem. Plané neštovice se vyskytují obvykle v zimě a brzy na jaře, ale my jsme je doma prodělali až začátkem léta, což ale může být způsobeno covidovým obdobím. U zdravých dětí probíhají plané neštovice většinou bez komplikací a po prodělání vzniká doživotní imunita. Virus v těle zůstává a může se stát, že při pozdějším oslabení imunity dojde k jeho reaktivaci, což se projeví pásovým oparem.
 • Pravé neboli černé neštovice byly mnohem závažnějším onemocněním. Doprovázely je vysoké horečky, bolestivé puchýřky a vedly ke smrti 30 % nakažených. Naštěstí se toto onemocnění podařilo v 70. letech 20. století zcela vymýtit díky plošnému očkování.
   

  Plané neštovice se přenáší přímým kontaktem či kapénkami (tj. kašláním, kýcháním, smrkáním), ale možný je i nepřímý přenos, například přes kontaminované hračky. Infikovaný člověk může nakazit osoby ve svém okolí už 1–3 dny před propuknutím vyrážky a je nakažlivý až do té doby, než se zahojí poslední puchýřek. Proto se také nedoporučuje chodit do společnosti – nejen kvůli vysoké nakažlivosti, ale také kvůli snížené imunitě nemocného, který je tak náchylný i k dalším infekcím.

  Inkubační doba kolísá mezi 6 až 23 dny, s průměrem 12 až 16 dní.

  Typickým příznakem planých neštovic je vyrážka, ale ještě před jejím vyrašením se u nemocného mohou objevit příznaky podobné jako při chřipce:

  • zvýšená teplota,
  • zimnice,
  • bolest hlavy,
  • rýma,
  • kašel,
  • ztráta chuti k jídlu,
  • zažívací obtíže.

  Samotná vyrážka se většinou nejdříve objevuje na hlavě, obličeji, ve vlasech či na trupu, poté se přesouvá na zbytek těla, včetně sliznice úst nebo oblasti genitálií. Zprvu se objeví červené skvrnky, které se promění v puchýřky – může se tak stát už po několika hodinách, nebo do druhého dne. Puchýřky jsou nejdříve naplněny čirou tekutinou, která se později zakalí do mléčné barvy. V konečné fázi dochází k zaschnutí puchýřků a vzniklý stroupek časem odpadne. (Ze své zkušenosti – dávejte si pozor na nechtěná strhnutí stroupků (při česání, škrabkání apod.) – jizva se pak dětem mnohem déle hojila, než když stroupek odpadl sám, i když to bylo třeba až po 3 týdnech).

  výsevu neštovic dochází v několika vlnách po dobu 2 až 6 dní, takže například 4. den od propuknutí prvních skvrnek najdete na těle nemocného jak už zaschlé puchýře, tak i zcela nové.

  Základní léčbou planých neštovic je tlumení jednotlivých příznaků. Dle potřeby a po konzultaci s lékařem se mohou podávat antipyretika při horečce, antihistaminika proti svědění nebo jiné léky podle konkrétních příznaků.

  Doporučuje se také dodržovat režimová opatření pro hladký průběh nemoci:

  • nevystavovat se slunci;
  • nekoupat se, pouze rychle osprchovat a důkladně vysušit pokožku – ne třením, ale jemně přikládat ručník, případně vysušit pokožku fénem;
  • stříhat nehty, zpod kterých se do puchýřků snadno dostává infekce;
  • oblékat volné bavlněné oblečení, aby nedráždilo zbytečně pokožku.

  Plané neštovice mohou mít závažnější průběh u:

  1. dětí do 1 roku,
  2. dospělých nad 20 let,
  3. těhotných žen (více v dalším odstavci),
  4. osob se sníženou imunitou.

  Mezi komplikace tohoto onemocnění se řadí:

  • zánět mozečku, mozku, míchy,
  • zánět plic,
  • bolest břicha,
  • poškození vnitřních orgánů,
  • krvácivé stavy.

  Neštovice mohou být přeneseny z matky na plod během těhotenství i během porodu.

  Při nákaze v prvním trimestru hrozí riziko vývojových vad plodu, případně může vést k spontánnímu potratu či předčasnému porodu.

  Pokud žena onemocní 2 až 3 týdny před porodem, průběh neštovic u novorozence je obvykle mírný díky mateřským protilátkám.

  Ale objeví-li se neštovice u nastávající matky 5 dní před porodem nebo 2 dny po něm, nestačí si vytvořit dostatek protilátek, které by přešly na dítě, což může vést k velmi závažnému až fatálnímu průběhu neštovic u novorozence.

Slovníček pojmů

všechny pojmy

NEŠTOVICE U MÝCH DĚTÍ

Jak už jsem psala výše, dcera si neštovice přinesla v červnu ze školky. Když se jí objevily červené skvrny na krku a za ušima, nejdříve jsem myslela, že je poštípaná od komára, ale vzhledem k dalším příznakům (ztráta chuti k jídlu, zažívací obtíže, bolest v krku) jsme brzy pochopili, že to nebyl komár 😊. Naštěstí měla jen lehký průběh, bez teplot, potrápilo ji chvilku jen svědění, které jsme zahnali tea-tree krémem, asi nejhorší pro ni byl výsev puchýřků v krku a v oblasti genitálii.

Od naší paní doktorky jsem se  dozvěděla, že hodně rodičů zaměňuje bolest v krku při neštovicích s angínou, ale že to je opravdu „jen“ bolest kvůli puchýřkům na sliznici.

Zhruba po 14 dnech se neštovice objevily i u mladších sourozenců. U obou byl průběh opět bez teplot a s mnohem menším výsevem než u nejstarší dcery. Naše skoro 3letá dcera měla třeba jen pár puchýřků na tváři, krku a na rukou. Na hrudníku a na zádech měla jen po jednom puchýřku, nic víc.

A jaké máte vy zkušenosti s neštovicemi? Co vám, resp. vašim dětem nejvíce pomohlo? Taky jste to měli jako my, že čím mladší dítě, tím lehčí průběh/menší výsev neštovic? Pište do komentářů pod článkem.

podpis Míša

Narazili jste na chybu? dejte nám vědět

Jaká je Vaše zkušenost?

Zobrazit diskuzi