Nevolnost při cestování
Víte, co se skrývá pod pojmem kinetóza? Já myslím, že určitě, možná neznáte tento výraz, ale nevolnost při cestování znáte stoprocentně, ať už s ní máte osobní zkušenost nebo trápí vaše děti. Jsem přesvědčena, že každý z nás někdy při cestování autem, autobusem, letadlem nebo třeba lodí pocítil minimálně nepříjemný pocit kolem žaludku. Já osobně kinetózou až tolik netrpím, ani jsem příliš netrpěla v dětství, ale například při jízdě autem, kdy řidič vybírá zatáčky ostře a na poslední chvíli nebo řídí stylem brzda – plyn, mi úplně dobře taky nebývá. Cestovní nevolnost ale dobře znám jako pasivní pozorovatel, v dětství jí trpěla moje sestra, pokud jsme vyrazili na výlet nebo dovolenou, byla vždy vybavena Kinedrylem a spoustou pytlíků na zvracení a kinetóza se nevyhnula ani mým dětem, když byly menší, neměla jsem vůbec chuť nikam cestovat, věděla jsem, že každá i kratší cesta pro ně a vlastně i pro mě bude utrpením.
Kinetóza nebo také nemoc z pohybu je fyzický stav jedince, kdy vjem pohybu vestibulárním systémem nesouhlasí s vizuálními vjemy. Příznakem kinetózy může být závrať, vyčerpání či zvedání žaludku.Co to vlastně kinetóza je?
Kinetóza neboli nemoc z pohybu vlastně nemocí není, jedná se pouze o nepříjemný stav, ke kterému dochází při přemístění těla z místa na místo při jiném než pro člověka přirozeném pohybu. Za přirozený pohyb považujeme chůzi nebo běh, jakýkoliv jiný přesun, který nám není od přírody dán, může nejen u člověka vyvolávat nevolnost (i zvířata mívají v dopravních prostředcích podobný problém).
Odborně je kinetóza popsána jako fyzický stav jedince, kdy vjem pohybu vestibulárním systémem nesouhlasí s vizuálními vjemy (dochází k podráždění rovnovážného ústrojí ve vnitřním uchu). Ke kinetóze dochází, pokud mozek obdrží jiné informace z oka a z vestibulárního ústrojí, to znamená, že vidíme něco jiného, než cítíme. Typickým příkladem je obyčejná jízda autem, kdy sedíme a nehýbeme se, ale náš rovnovážný systém zaznamená pohyb dopředu. Rozdíl mezi tím, co vidíme a cítíme, způsobuje podráždění nervů, může nám klesnout tlak a dochází ke vzniku nevolnosti, která je provázená pocitem na zvracení.
Přesto, že je kinetóza popisována jako nevolnost vznikající při pohybu, může k ní docházet i pokud je člověk v klidu. Vzniká totiž i v opačných situacích, kdy nevykonáváme žádný pohyb a pozorujeme pohybující se věci kolem nás (například stojíme na mostě a upřeně pozorujeme protékající vodu pod ním (tělo je v klidu, zatímco oči zaznamenávají pohyb). Podobné pocity můžeme zaznamenat například při sledování trojrozměrného filmu v kině.
Jaké jsou příznaky kinetózy?
- náhlá nevolnost a zvracení
- mžitky před očima, závrať
- bolesti hlavy, ospalost, únava
- pokles krevního tlaku
- studený pot, bledost v obličeji
- zívání, říhání, nadměrná tvorba slin
Nejčastěji se kinetóza objevuje u dětí, a to ve věku od 4 do 10 let, není však výjimkou, že na ni trpí také dospělí, a dokonce domácí mazlíčci (naše čivava cestování doslova nesnáší, když vidí přistavené auto, má tendenci utéct 😊). U většiny dospělých kinetóza vymizí nebo se postupem času zmírní, dalo by se říct, že si na ni zvyknou nebo minimálně dokáží její projevy nějakým způsobem eliminovat. Částečně totiž tato nevolnost spojená s cestováním souvisí s lidskou psychikou, pokud člověk ví, že kinetózou trpí, je předem vystresovaný a podvědomě si ji přivolává, proto je vhodné hlavně děti při cestování zabavit nebo nějakým způsobem rozptýlit, aby se nesoustředily na to, že jim není dobře – viz článek „Cestování s dětmi“. Je zajímavé, že někteří dospělí nevolnostmi trpí pouze jako spolujezdci, v okamžiku, kdy usednou za volant kinetózu vůbec neřeší, což souvisí s pocitem, že jako řidiči můžeme pohyb ovlivnit.
Lze kinetózu eliminovat?
Ideální by bylo, vyhýbat se pohybu, který nevolnosti způsobuje, což hlavně v dnešní době moc reálné není, ať chceme nebo ne, cestování je téměř každodenní součástí života. Pokud víme, že kinetózou trpíme, budeme se asi vyhýbat nejrůznějším atrakcím typu horské dráhy, centrifugy nebo obyčejného pouťového kolotoče, ale běžné cestování z života určitě nevyloučíme. Abychom příznaky kinetózy maximálně zmírnili, doporučuje se dodržovat následující zásady:
- Necestovat s prázdným žaludkem, před jakoukoliv cestou je vhodné konzumovat lehce stravitelná jídla a vyloučit těžké a tučné pokrmy, alkohol.
- Při cestování autobusem si sedněte co nejvíce dopředu (není tam tolik otřesů a pomáhá, když můžete sledovat trasu).
- Při jízdě v autě dělejte časté zastávky, větrejte, pokud to je možné, nesedejte si dozadu, ale na místo spolujezdce, kde je opět možné lépe sledovat trasu. Pokud cestujete v zimě, příliš netopte.
- Pokud cestujete vlakem, vybírejte místa po směru jízdy někde ve středu vozu a nedívejte se z oken (ideální jsou místa do uličky).
- Při cestování letadlem se většinou nejedná o klasickou kinetózu, ideální jsou místa mezi křídly letadla, nepříjemného tlaku v uších se pokuste zbavit pomocí žvýkačky či bonbonu.
- Pokud cestujete lodí, ideální je místo ve středu, nedívejte se do vody a nesledujte houpající se vlny (tzv. mořská nemoc může trvat i několik dní).
- Zkuste cestu prospat nebo mít alespoň zavřené oči, pokud jsou oči zavřené, mozek nedostává rozdílné informace z oka a verbálního ústrojí.
- Za jízdy nečtěte a nesledujte mobil nebo tablet (vyloučíte tím fixaci zraku do jednoho místa).
- Zkuste si koupit některý z volně dostupných přípravků proti kinetóze, ať už se jedná o asi nejznámější lék Kinedryl nebo jiné preparáty ve formě žvýkaček, bonbonů, lízátek nebo třeba homeopatik.
-
Jako prevence kinetózy se doporučuje žvýkat zázvor nebo popíjet jeho odvar.
Hodnocení přípravků na kinetózu
Favea Autíčka pro pohodové cestování
Účinná látka
zázvorová silice
Jak často se používá
děti od 3 let: 1 žvýkací tableta ½ až 1 hodinu před plánovanou cestou
Orální podání, rozžvýkat v ústech.
Určeno pro
děti 3+
- příznivá cena
- nemá vedlejší účinky
- vhodný pro děti od 3 let
- jednoduché podání
- slabší účinek
- může mít projímavé účinky
- zázvorová chuť může dětem vadit
Travel-gum
Účinná látka
dimenhydrinatum
Jak často se používá
1 žvýkačka 15-30 min před cestou (žvýká se 10 min)
Další žvýkačku je možné užít nejdříve po 6 hodinách. Její účinek trvá 1-3 hodiny. Maximální počet je 6-7
žvýkaček denně.
Určeno pro
od 15 let, dospělí
- příznivá cena
- jednoduché podání
- může být škodlivý pro zuby
- nesmí se užívat v těhotenství a během kojení
- nevhodný pro děti do 15 let
- mohou se objevit vedlejší účinky - porucha koncentrace, spavost, slabost
Prevomit Kids
Účinná látka
extrakt zázvoru
Jak často se používá
děti od 3 let: 1 až 3 lízátka denně půl hodiny před cestou
Určeno pro
děti 3+
- nemá vedlejší účinky
- vhodný pro děti od 3 let
- jednoduché podání
- slabší účinek
- vyšší cena
- zázvorová chuť může dětem vadit
Cocculine
Účinná látka
anamirta cocculus, strychnos nux-vomica , nicotiana tabacum , petroleum rectificatum
Jak často se používá
dospělí a dospívající od 12 let: den před cestou a v den cesty: 2 tablety 3x denně, při
nástupu příznaků 2 tablety
děti od 18 měsíců: den před cestou a v den cesty: 1 tableta 3x denně, při nástupu příznaků
1 tableta
Orální podání, nechat rozpustit v ústech. Tablety užívat nejlépe mimo dobu jídla.
Určeno pro
děti 18m+, dospělí, těhotné a kojící ženy po poradě s lékařem
- nemá vedlejší účinky
- příznivá cena
- v těhotenství a během kojení po poradě s lékařem
- vhodný pro děti od 1,5 roku
- homeopatikum
- jednoduché podání
- slabší účinek
Kinedryl
Účinná látka
moxastini teoclas, coffenium anhydricum
Jak často se používá
dospělí: 1 tableta 60 min před cestou, 1/2 - 1 tableta co 2-3 hodiny, při akutní kinetóze
2 tablety jednorázově
děti a dospívající 6 až 15 let: 1/4 - 1/2 tablety 60 min před cestou, 1/4 - 1/2 tablety
co 2-3 hodiny
děti 2 až 6 let: 1/4 tablety 60 min před cestou, 1/4 tablety co 2-3 hodiny
Určeno pro
děti 2+, dospělí
- příznivá cena
- vhodný pro děti od 2 let
- rychlý a spolehlivý účinek
- nesmí se užívat v těhotenství a během kojení
- mohou se objevit vedlejší účinky - porucha koncentrace, spavost, slabost
TravelPop lízátka při cestovní nevolnosti
Účinná látka
zázvor, kozlík lékařský, meduňka lékařská
Jak často se používá
děti od 3 let: 1 lízátko 1 až 4 x denně
Určeno pro
děti 3+
- vhodný pro děti od 3 let
- příznivá cena
- nemá vedlejší účinky
- jednoduché podání
- slabší účinek
- zázvorová chuť může dětem vadit
Jaké jsou mé zkušenosti a rady při cestování s dětmi, které trpí kinetózou?
Přesto, že už mám téměř dospělé děti, nemůžu říct, že bychom se nevolnosti při cestování zcela zbavili. Mladší dcera cestu autem stále příliš nemiluje, naštěstí už je dost vysoká i stará na to, aby mohla sedět vepředu, což jí celkem pomáhá, ale i tak se občas v autě trápí, okamžitě to na ní poznám, přestane mluvit a začne otvírat okýnko, pokud jedeme někam daleko, rozbolí ji hlava. Když s ní cestuji, musím si dávat pozor, aby v autě nebylo přetopeno a ač bych ráda, vůbec nepoužívám žádné vůně do auta, z těch se jí dělalo zle od malička. Naštěstí už je dost velká a hlídá si, aby u sebe měla pokaždé i na kratší vzdálenost láhev s vodou. Dalším zajímavým poznatkem je, že oběma mým dětem vadilo a dodnes vadí cestovat v novém autě, které je cítit novotou, prý jim tato vůně nedělá dobře a zvedá se jim žaludek. Naopak celkem dobře snáší jízdu ve vyšších autech. Když jsme s dětmi cestovali dříve, kdy byly mladší, měla jsem opravdu před každou delší cestou autem hrůzu, jak to přežijeme. Na dovolenou jsme vyráželi na noc, protože cesta za bílého dne byla opravdu náročná, pokud byly děti vzhůru snažila jsem se s nimi pořád mluvit nebo třeba zpívat, abych je rozptýlila, vždy jsem měla kapsy zadních sedaček vybavené mnoha igelitkami nebo sáčky pro případ, že bychom nestihli zastavit. Sedávala jsem namačkaná mezi jejich sedačkami, abychom nemuseli cestovat v pozvraceném autě, když jsem je tam nechala samotné, nikdy nestihly sáček nebo igelitku použít 😊. Samozřejmě jsem se je snažila „nadopovat“ různými přípravky na nevolnost při cestování. A o tom, které to byly a jak nám pomohly, se můžete dočíst v následujícím článku – viz odkaz na článk „Porovnání přípravků na kinotózu“. A asi nejdůležitější poznatek, děti by měly být před delší cestou odpočaté a dobře vyspané. Na vlastní kůži jsem se o tom přesvědčila, myslela jsem si, že když nepůjdou třeba po obědě spát, budou unavené a cestu autem prospí, opak byl ale pravdou, čím přetaženější dítě, tím horší.
A jak to máte s cestováním vy? Bývá vám nebo vašim dětem špatně? Jak si od kinetózy pomáháte? Budu ráda za vaše příspěvky v komentářích níže.
Děkuji a přeji šťastnou cestu.