Jak pečovat o zrak
To, že se pravidelně myjeme, čistíme si zuby a uši, je pro většinu z nás naprostá samozřejmost. Ale co naše oči? Věnujeme jim péči, kterou by si zasloužily? Přiznám se, že mě to do jisté chvíle ani nenapadlo. Nedávno se manžel vrátil z práce se zarudlým a slzejícím okem. Pracuje v prostředí, kde kromě běžného prachu lítají vzduchem kovové špony a podobné drobné částečky, takže se není čemu divit, když mu sem tam něco zůstane v oku. Tentokrát to ale bylo jiné, oko slzelo víc a víc, takže jsme zajeli do lékárny pro něco, co by mu pomohlo. Paní lékárnice nám dala na výběr několik různých produktů a u všech vyjmenovala, na co se kromě řešení akutního problému mohou ještě používat. V tu chvíli jsem si uvědomila, že se ani jeden z nás se o oči vlastně vůbec nestaráme. Při tom je zrak jedním z nejdůležitějších smyslových orgánů, které zdravý člověk má.
To, že se pravidelně myjeme, čistíme si zuby a uši, je pro většinu z nás naprostá samozřejmost. Ale, co naše oči? Věnujeme jim péči, kterou by si zasloužily?Víte, jak správně o svůj zrak pečovat?
Patříte stejně jako já k lidem, kteří zatím žádné problémy se zrakem nemají a vlastně si ani neuvědomují, že by se o své oči měli starat totožně jako o jiné části těla? Zde je pár tipů, kterými bychom se měli řídit, abychom si zrak ochránili a udrželi v kondici, pokud možno i s přibývajícími léty:
Dětem a dospívajícím do 18 let pravidelně vyšetřuje a hlídá zrak pediatr. Po dosažení plnoletosti se na preventivní oční prohlídky nechodí, pokud tedy člověk nemá s očima žádné trable. Jestliže ale máme nějaký problém nebo třeba oční vadu v rodině, měli bychom očaře navštívit. Kolem čtyřicítky bychom se už k očnímu lékaři měli objednat, i když žádné poruchy nepociťujeme, v tomto věku totiž začínají problémy s očima přicházet.
Pro správnou funkci zraku je důležité konzumovat potraviny s vysokým obsahem karotenoidů a vitamínu A. Kromě mrkve, o které i malé děti vědí, že je zdravá na oči, patří mezi vhodnou zeleninu např. špenát, brokolice nebo celer. Důležité jsou rovněž omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybách. Určitě není na škodu, kromě těchto potravin doplnit jídelníček také o vhodné doplňky stravy.
Pohyb je důležitý nejen pro udržení dobré fyzické kondice, ale velmi prospěšný i pro oči (věděli jste to 😊 ?). Pravidelná fyzická aktivita chrání před onemocněními, jako jsou věkem podmíněná makulární degenerace a glaukom.
Kouření zvyšuje riziko vzniku některých onemocnění jako katarakta, věkem podmíněná makulární degenerace a glaukom. Tabákový kouř zhoršuje projevy u syndromu suchého oka.
Oči by se měly chránit před nebezpečným UV zářením nejen za slunného dne. Pořiďte si kvalitní sluneční brýle, které filtrují UVA i UVB záření.
Pokud pracujete v prostředí, které není pro oči optimální (příliš prašné nebo pracujete s nástroji, které mohou být oku nebezpečné) používejte ochranné brýle. Stejně tak chraňte oči při sportu a minimalizujte tak riziko vzniku úrazu. Například při plavání nebo jízdě na kole by měly být brýle nedílnou součástí výbavy.
Spánek je důležitý pro regeneraci celého těla. Oči, které jsou v pohybu po celý den, potřebují v noci odpočívat. Ložnice by měla být dobře zatemnělá, je důležité vyhýbat se světlu, co nejméně používat lampičky nebo nejrůznější světýlka, všechnu elektroniku (televize, počítač, mobil) vypínat podstatně dříve, než při uléhání do postele, a tato zařízení ukládat co nejdále od lůžka.
V současné covidové době mnoho zaměstnanců využívá tzv. home office, dětí mívají on-line výuku, to znamená, že pracujeme nebo se učíme na dálku z domova, kde ale nemáme pro práci ideální podmínky. Já se například musela v první vlně, kdy se ze dne na den uzavřely školy, přestěhovat do kuchyně, odkud jsem pracovala, jedna dcera se učila v dětském pokoji, druhá v obývacím. Myslím, že kuchyň není zrovna ideálním pracovním prostředím, co se světla týče. Abychom oči co nejméně zatěžovali, doporučuje se sednout si s notebookem co nejblíže oknu a pracovat při denním světle, na monitorech snížit jas a nastavit si žluté záření (to oči tolik neunavuje) nebo vyměnit led žárovky za klasické.
Jak se únava očí projevuje?
Mezi základní projevy oční únavy, způsobené např. časem stráveným u monitoru, patří:
-
pálení očí
-
nateklá víčka
-
popraskané žilky
-
suché oči (netvoří se dostatek slz)
Jak si od unavených očí ulevit?
Pokud se některý z těchto projevů dostaví, měli byste si na chvíli od počítače odpočinout a třeba se protáhnout, projít nebo si zacvičit. V podstatě jakákoliv jiná aktivita může pomoci. Očím prospívá, pokud člověk střídá čas strávený díváním na dálku s časem dívání stráveným na blízko. Za tímto účelem se doporučuje metoda 20-6-20, kdy se po každých 20 minutách strávených díváním na blízko alespoň na 20 sekund sleduje objekt vzdálený šest metrů. Důležité je také nezapomínat mrkat, čímž se oči přirozeně zvlhčují. Úlevu od namožených očí přináší také oční gymnastika.
Co je oční gymnastika?
Oční gymnastika představuje soubor jednoduchých, časově nenáročných pohybů očima, které fungují jako přirozená masáž oka. Pomocí těchto cvičení si můžete ulevit od unavených očí a bolesti hlavy. Stačí si v klidu sednout a chvilku se věnovat následujícím cvikům:
-
10krát zamrkejte
-
10krát se podívejte nahoru a dolů
-
10krát se podívejte zleva doprava
-
10krát sledujte úhlopříčku zprava nahoře vlevo dolů
-
10krát se dívejte úhlopříčně zleva nahoře vpravo dolů
-
10krát zakružte očima doprava
-
10krát zakružte očima doleva
-
10krát zamrkejte
Mezi jednotlivými cviky si dejte pauzu 10 vteřin, oči zavřete a uvolněte se.
Co je syndrom suchého oka?
Syndrom suchého oka neboli porucha tvorby slzného filmu vzniká při nedostatečném množství slzné tekutiny nebo při změně jejího složení. Zjednodušeně řečeno, člověk má málo slz. Jedná se o poškození slzného filmu, který tvoří ochrannou vrstvu na povrchu oka. Slzný film slouží k zvlhčování a čištění oka, výživě rohovky a tvoří prvotní antibakteriální ochranu oka. Kromě toho, že riziko vzniku syndromu suchého oka roste s věkem, patří mezi další příčiny:
-
práce s monitorem – při práci s počítačem nebo chytrým telefonem člověk mrká mnohem méně než při jiných aktivitách (aniž by si to uvědomoval), nevytváří se mu tedy dostatečné množství slz
-
nošení kontaktních čoček – čočky brání toku a rozprostření slz po povrchu oka
-
suchý vzduch – poškození slzného filmu může způsobovat klimatizace, ústřední topení, výfukové plyny nebo kouř
Typickými příznaky syndromu suchého oka jsou svědění, pálení, škrábání nebo zarudnutí očí, únava, nadměrné slzení nebo pocit cizího tělesa v oku.
Od těchto nepříjemných projevů si můžeme pomoci používáním vhodných očních kapek, tzv. umělými slzami, kterými si několikrát denně zvlhčíme oko. A tyto jsem právě před časem začala používat i já osobně, abych svým očím ulevila, do nedávna jsem vůbec netušila, že když mám po celém dni stráveném u počítače „vykoukané“ oči, které nepříjemně řežou a pálí, je to způsobeno nedostatečným zvlhčením, přistihla jsem se, že když pracuji a ně něco se soustředím, nemrkám téměř vůbec.
Jak pečuji o zrak já?
Jak jsem se zmínila už v úvodu, co péče o oči týče, jsem tak trochu lajdák. Celý den trávím u počítače
a večer se divím, z čeho mě tak asi pálí a řežou oči. Přiznám se, že o některých radách, které zmiňuji
výše, jsem četla poprvé až při psaní tohoto článku. Párkrát jsem si v lékárně koupila kapky, když už únava
očí byla nenestitelná, jakmile se mi ulevilo, kapky jsem zase odložila...Sama sobě ale slibuji, že
se pokusím polepšit 😊. A jak to máte vy? Věnujete se svým očím a chráníte si zrak? Pokud trávíte u obrazovky
také spoustu času, používáte umělé slzy? Budu ráda, když se o své zkušenosti podělíte v komentářích
níže.
Děkuji, Petra.