Jak se zbavit vší - mýty a fakta

manažerka Petra

Také bojujete proti vším stále dokola a propadáte zoufalství, když se Vaše dítko vrátí ze školy a u už ve dveřích hlásí „musíš mi zkontrolovat hlavu, ve škole se objevily vši“??? Tuto situaci dobře znám, vši a hnidy jsou má noční můra, dnes už mám děti sice odrostlé, ale jen při zmínce o vších se rosím a začínám se drbat ve vlasech. Ráda bych se s vámi podělila o své poznatky a zkušenosti z mnohdy marného boje proti vším. Co je tedy dobré vědět, když se vši a hnidy ve vlasech objeví?

Jak poznat veš? Veš je hnědý bezkřídlý parazit, velký asi 3 mm, má krátké a silné nohy s drápky, díky nimž je schopna se velmi silně držet vlasu.

Kde žijí vši a jaký je jejich životní cyklus?

Veš parazituje pouze v lidských vlasech, kde se pevně drží pomocí silných nohou. Dospělá veš saje krev z pokožky vlasaté části hlavy, což způsobuje její svědění nebo pálení. Žije maximálně měsíc, během této doby naklade až 50 vajíček. Vší vajíčka se nazývají hnidy, které vši při snášení velmi pevně lepí k vlasu. Přibližně za týden se z vajíčka vylíhne nymfa, ta již saje krev a za 8 až 10 dní dospívá. Pokud nemá přísun potravy (krev), zhruba po 18 hodinách ztrácí schopnost sání krve a vlivem dehydratace umírá. Mimo hlavu se tedy vším nedaří, ke svému životu nutně potřebují sát krev. Pokud se vši v domácnosti vyskytnou, není nutné naházet do pračky vše, co vám přijde pod ruku, pouze textil, se kterým byla zavšivená hlava v přímém kontaktu (sama jsem se tímto úplně neřídila 😊, pro svůj dobrý pocit a v rámci vší prevence jsem prala a prala…).

Jak už název napovídá, veš „dětská“ se vyskytuje a přenáší především v dětských kolektivech, zejména mezi mladšími dětmi ve školce či ve škole, často si děti tento nechtěný „suvenýr“ přivezou z letního tábora. To ovšem neznamená, že by se vši vyhýbaly dospělým jedincům, právě ve fázi hubení těchto parazitů se často stává, že se veš přestěhuje z dětské hlavy do vlasů matek, které se ze všech sil snaží své dítě odvšivit.

Image 3

Vši jsou rozšířené po celém světě, jejich výskyt není omezený ani ve vyspělých zemích a nesouvisí se špatnou hygienou. Ba naopak, lépe se jim daří v umytých vlasech, na mastných vlasech se hůře přichytávají, protože jim to klouže. Jsou velmi přizpůsobivé a nevadí jim každodenní mytí a fénování, ani slaná nebo chlorovaná voda.

Vši nelétají ani neskáčou, přenáší se především těsným kontaktem vlasů, stačí mít chvíli hlavy u sebe a veš si snadno přeleze z jednoho hostitele na druhého. Méně častý, ale ne neobvyklý je tzv. sekundární přenos, k němuž dochází vzájemným půjčováním hřebenů, sponek, čepic atd., z tohoto důvodu je napadení vší častější a pravděpodobnější u holčiček (tento fakt mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, jsem sice matkou dvou dcer, ale starší od mala vyhledávala spíše klučičí společnost a tento problém jsem téměř neřešila, u mladší dcery – typické „princezny“, si vši na její hlavu našly cestu mnohem častěji).

Pokud máte pochybnosti o tom, zda je možné chytit vši od psa nebo kočky, strachovat se nemusíte. Veš dětská je záležitostí pouze lidí. Existuje také veš psí, ale ta na lidské hlavě neparazituje. Domácí mazlíčky tedy odvšivovat nemusíte.

Nákaza vší dětskou odborně zvaná pedikulóza je sice nepříjemná, ale (na rozdíl od vši šatní) se žádného onemocnění bát nemusíme. Napadená místa nepříjemně svědí, pokud dojde k jejich rozškrábání, může vzniknout infekce.

Na trhu existuje celá řada více či méně speciálních přípravků na vši v podobě šamponů, repelentů, roztoků, sprejů, balzámů, sér nebo dokonce pudrů (např. značky Diffusil, Paranit, Nyda, Parasine, Capissan, Elimax..). Bohužel, pouhá jejich aplikace k odvšivení většinou nevede. To, že dítěti umyjete vlasy speciálním šamponem na vši, problém zpravidla nevyřeší! Nejdůležitější je důslednost při aplikaci. Nesmíte vynechat žádný pramen vlasů a pokožku hlavy. Přípravek opravdu nanášejte až ke kořenům vlasů a na pokožku. Vši se totiž drží blízko pokožky = zdroj krve, z vlasů krev neteče.

Ani na zaručené babské rady nespoléhejte. Barva na vlasy, psí šampony, slivovice nebo třeba žehlička na vlasy nejsou zaručenou cestou k odvšivení. Vedle aplikace přípravku na vši je stejně tak důležité vši a hnidy zlikvidovat po aplikaci přípravku ručně, a to důkladným vyčesáváním pomoci speciálního hřebene tzv. „všiváčku“.

Image 1

Živá hnida je ta, která po rozmáčknutí na tvrdé podložce praskne, pokud nic neuslyšíte, jedná se o skořápku vylíhnuté hnidy. Celý postup mechanického vyčesávání je třeba provádět opravdu pečlivě a hlavně opakovaně, dokud se nezbavíte všech živých vší a hnid. V opačném případě se z hnid vylíhnou vši, které nakladou další vajíčka, celé Vaše úsilí přijde vniveč a jste zase na začátku.

To je složitá otázka a myslím, že správná odpověď neexistuje. Jak jsem se dozvěděla od kamarádky lékárnice, všechny prodávané přípravky fungují na podobném principu – obsahují silikonovou látku (něco jako olej), která veš obalí a ta se udusí. Nedělejte si iluze, že některý výrobce objevil zázračnou látku, která vši i hnidy usmrtí jako mávnutím kouzelného proutku. Nevylíhnutá hnida je totiž schovaná ve vajíčku a dočasné omezení přísunu kyslíku jí tedy asi moc netrápí. Co se týče složení, výrobky se od sebe liší většinou pouze doplňkovými složkami, jejich efekt je však podle mě spíš v oblasti přání než reálné funkčnosti.

Rozdíly ale najdete v příslušenství – většina přípravků už dnes obsahuje jako součást balení odvšivovací hřebínek. Velmi praktická mi přijde taky čepice na vlasy, aby roztok z vlasů nestékal. V živé paměti mám zamaštěné kalhoty, sedačku ☹.

Rozdíl bývá ještě ve způsobu aplikace: některé přípravky koupíte ve spreji, jiné v lahvi s aplikátorem. Mám odzkoušeny obě varianty, praktičtější je za mě lahvička s aplikátorem (podobná jako na barvě na vlasy). Sprej mi po chvíli začal klouzat z ruky, protože se lahvička zamastila od roztoku, z nekonečného stříkání jsem měla namoženou celou ruku a musím přiznat, že po 10 minutách vzala má důslednost za své. Oproti tomu lahvičku s aplikátorem vezmete, stlačíte, aby se roztok dostal mezi jednotlivé prameny a je hotovo.

A logicky rozdíly existují také ve formě přípravku: co myslíte, je praktičtější roztok nebo šampon? Roztok se nanáší na suché vlasy, šampon se používá jako klasický šampon na mokré vlasy. Za mě osobně mi přijde praktičtější roztok na suché vlasy, děti nemusí sedět ve vaně s namočenou hlavou.

I když máme pocit, že už jsme se konečně vší zbavili, je důležité opakovaně prohlížet a pročesávat hlavu nejen dítěti, které domů vši přineslo. Je nutné prohlédnout hlavu všem členům domácnosti (mluvím z vlastní zkušenosti, kdy se mi zřejmé při odvšivování dcery vši také nastěhovaly do vlasů!!!). Dobré je také preventivně vetřít do pokožky pár kapek tea tree oleje, který vši odpuzuje. A hlavně – nestydět se informovat okolí, pokud se u vás vši objeví, není třeba panikařit, v této situaci se určitě ocitl téměř každý. Důležité je na to upozornit pedagogy, případně rodiče, s nimiž vaše dítě přišlo do styku, aby se zabránilo dalšímu šíření. Jedině takto se dá neustálému a opakovanému výskytu vší zabránit! Když už byla dcera starší, přemlouvala mě, abych to nikomu neříkala, obvykle jsem přesvědčování „že musím“ vzdala a pak tajně volala paní učitelce 😊).

Slovníček pojmů

všechny pojmy

Jaké jsou mé zkušenosti, rady a tipy?

Vyzkoušela jsem snad všechny přípravky na vši dostupné v ČR. Stálo to nemalé peníze (dcera má dlouhé a zároveň husté vlasy, jeden přípravek jsme měli max na dvě použití). Řekla bych, že snad nejúčinnější byla rada mé kamarádky lékárnice: smíchat obyčejný olej s Lesanou (Alpou), nanést na vlasy, zabalit je do igelitu a nechat cca půl hodiny působit 😊. Tato kombinace vším asi opravdu nedělá dobře, protože z vlasů téměř utíkaly 😊. Vyčesávání parazitů je snadnější pomocí již zmiňovaného hřebene „všiváčku“ (na ten nedám dopustit). Co mé nadšení trochu zbrzdilo, byla následná výzva – jak dostat olej z vlasů. I po několika důkladných mytích mastnota ve vlasech zůstala, takže jsem ve finále ze zoufalství smývala olej z vlasů jarem na nádobí 😊.

Tolik tedy mé zkušenosti a poznatky s tímto nepříjemným parazitem. Co říct na závěr? Nejúčinnější při boji proti vším je DŮSLEDNOST, TRPĚLIVOST a INFORMOVAT OKOLÍ.

podpis Petra

Narazili jste na chybu? dejte nám vědět

Jaká je Vaše zkušenost?

Zobrazit diskuzi